Колку долго човек може да остане буден?

Спиењето е неопходно за сите телесни функции, а недостатокот на сон може да го зголеми ризикот од голем број здравствени состојби како што се срцеви заболувања, дебелина, дијабетес и депресија. Но, колку долго човек навистина може да остане буден?

Според податоците од 1963 година, 17-годишниот Ренди Гарднер не спиел вкупно 11 дена и 25 минути, со што го поставил светскиот рекорд за најдолго време што некој останал буден.

Исто така, има информации дека Роберт МекДоналд успеал да остане буден 18 дена и 22 часа во 1986 година, но не бил внимателно следен од научници или лекари за време на соборувањето на рекордот.

Бидејќи се работи за не баш здрав потег, од 1997 година Гинисовата книга на рекорди не сака да учествува во овој подвиг, за да не ги охрабрува луѓето да носат нездрави одлуки.

Важно е да се напомене дека лекарите ја нагласуваат важноста на спиењето, најмалку 6 до 8 часа спиење во ист интервал на секои 24 часа, иако се свесни дека многу луѓе не го почитуваат ниту тоа, што особено се однесува на студентите кои знаат како да поминат 24 часа без сон.

Истражувањата за ова никогаш не биле правилно спроведени, бидејќи се смета дека е нехумано да се тестира на луѓе. Меѓутоа, истражувањето било спроведено на стаорци во 1989 година кога било докажано дека овие животни можат да останат без сон помеѓу 11 и 32 дена пред да умрат.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе