Колку години има вашето куче? Не, не се множат со 7

Иако многумина, кога кучешките години ги претвораат во човечки години, ги множат со 7, излегува дека новата формула до која дошле научниците е всушност подобра.

Во случај да имате куче за домашно милениче, сигурно сте слушнале за правилото дека една кучешка година е еднаква на седум човечки години. Сепак, се покажа дека таквиот метод на пресметка е погрешен. Научниците открија нова формула која може точно да го одреди бројот на години.

Како стареат кучињата?

Стареењето не е исто од едно куче до друго куче. Помалите кучиња живеат подолго и созреваат побавно, додека спротивното важи за поголемите кучиња.

Научниците заклучиле дека секои 4,4 килограми телесна тежина го скратува животниот век на кучето за околу еден месец.

Слично на тоа, крзнените миленичиња стареат побрзо во нивните рани години, а процесот на стареење се забавува во подоцнежните фази од животот.

Не сите возрасти на кучиња се исти, а ниту стареењето помеѓу различни раси.

На возраста на кучето влијае и генетиката, така што кучето може да има тенденција да наследува болести. Се разбира, начинот на живот на кучето игра голема улога, како што се исхраната, количината на вежбање и медицинската историја.

Како да се пресмета возраста на кучето?

Калкулаторот што покажува како да се пресмета возраста на кучето се заснова на упатствата и препораките на Американската ветеринарна медицинска асоцијација и таму се наведува:

Првата година од животот на кучето со средна големина е еднаква на првите 15 години од животот на човекот.

Втората година од животот е еднаква на 9 човечки години.

И секоја следна година од животот на кучето е еднаква на околу пет човечки години.

Што значи, ако вашето куче има, на пример, 9 години, тоа всушност се 15+9+(7*5)=59 човечки години.

Тагови
реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе