КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2025

Кошаркарите добија силна група, но и шанса по 10 години да се најдат на ЕвроБаскет

На денешната жрепка во Минхен македонската кошаркарска репрезентација ги доби противниците во квалификациите за пласман на ЕвроБаскетот 2025.

Кошаркарите за да дојдат до оваа главна фаза од квалификациите почнаа од втората рунда во претквалификациите каде завршија први во група со Словачка, Норвешка и Данска губејќи само еден натпревар (од Словаците на гости).

Фортуната одлучи да играме во последната Х група против силната Литванија, потоа репрезентацијата на Полска од која деновиве изгубивме во двата подготвителни натпревари, како и незгодната Естонија. Бидејќи во нашата група нема од земјите домаќини, сѐ што треба да направиме за да играме на ЕвроБаскетот е да не завршиме на последното место.

Група Х

  • Литванија
  • Полска
  • Естонија
  • Македонија

Квалификациските натпревари ќе се играат во три прозорци и тоа 19-24 февруари 2024, 18-26 ноември 2024 и 17-25 февруари 2025. Секоја репрезентација ќе игра по два натпревара во еден прозорец.

Пласман на завршницата ќе изборат трите највисокопласирани репрезентации од секоја група, освен групите во кои влегуваат кодомаќините на ЕвроБаскетот - Кипар, Финска, Полска и Латвија. Во групите кои ги содржат нациите домаќини, домаќинот и двете други највисоко пласирани селекции ќе се квалификуваат на ЕвроБаскетот 2025.

Македонските кошаркари ќе се обидат по 10-годишна пауза да се вратат на континенталното првенство, откако последен пат настапија на ЕвроБаскетот 2015.

ЕвроБаскетот 2025, 42. издание на континенталното натпреварување на ФИБА, ќе се одржи од 27 август до 14 септември во Тампере (Финска), Рига (Латвија), Катовице (Полска) и Лимасол (Кипар). 24-те квалификанти на завршницата ќе бидат поделени во четири групи, секоја со по 6 репрезентации.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе