Крајот на Twitter сè поизвесен

Поминаа пет месеци откако Илон Маск го купи Twitter, платформа која претходно ги надмина сите очекувања благодарение на имиџот на највлијателна социјална мрежа.

Иако многумина го доведуваа во прашање тоа влијание и често укажуваа на токсичноста што доаѓа од тоа место, Twitter стана главна дестинација за новинарите и љубопитните кои сакаа да ги следат дискусиите на интересни луѓе кои токму таму создадоа заедница во која комуницираат меѓу себе или со јавноста, се наведува во неодамнешната статија на TechCrunch под наслов „Twitter is dying“ (Twitter умира).

„Тоа беше место каде елементите на социјалната мрежа беа во втор план, првенствено беше место каде луѓето доаѓаа за информации. Секако, тоа не го исклучува фактот дека станува збор за неофицијална апликација за запознавање, но во денешно време, помалку или повеќе, таква е речиси секоја апликација на која комуницирате“.

Со текот на годините, многумина се шегуваа дека е неверојатно што Twitter е бесплатен поради количината на информации до кои лесно можете да пристапите.

Но, шегата стана реалност и Twitter повеќе не е слободно место, бидејќи Маск одлучи да промени сè што ја правеше оваа платформа непроценливо место за многумина.

Тој ги избрка експертите, ги исплаши познатите личности и почна да ги малтретира новинарите, а во исто време наградува лоши актери, спамери и сплеткаџии на кои им одговара новосоздадената атмосфера на информативен вакуум.

„И не е важно дали се работи за неспособност или намерна саботажа на Маск, резултатот е ист - Twitter умира.“

„Секој потег на Маск го претвора Twitter во сенка на она што беше некогаш. Со одлуките за деблокирање на профилите на нацисти, за продолжување на токсичниот тип на комуникација, наплата за верификација или блокирање на профилите на новинарите, Маск ја уништи вредноста на Twitter за рекордно кратко време, а секоја одлука предизвикува дополнителен одлив на експерти и корисници“.

Од први април почна следната, некои би рекле и последната фаза на уништување, откако стапи на сила наплатата за верификуван статус, што значи дека ќе бидат присутни сите оние што се подготвени да платат по 8 долари месечно.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе