СЕРИЈА А 2020/21

Лантерна дербито без победник, Пандев не успеа да постигне гол

Пресметката број 75 на Сампдорија и Џеноа резултираше со 27. реми откако двата тима постигнаа по еден гол во противничката мрежа. 90 минути одигра нашиот Горан Пандев.

Дербито почна надежно за Пандев кој уште во 4. минута имаше обид за гол, но неговиот удар надвор од шестнаесетникот заврши непрецизно крај голот.

Во 23. минута Пандев беше фаулиран пред домашниот шестнаесетник, но судијата Федерико Ла Пена не се одгласи, а Сампдорија поита во контра. Чехот Јакуб Јанкто премногу лесно го исфрли од игра Доменико Кришито и со добар удар ја доведе Сампдорија во водство. Гостите се бунеа кај судија поради недосудениот фаул врз Пандев кој резултираше со гол во нивната мрежа, но ВАР не реагираше, па резултатот остана непроменет.

„Блучеркјатите“ го слават водството

Џеноа израмни во 28. минута кога нафрлувањето на Пандев резултираше со гол на Џанлука Скамака, негов прв сезонава во Серија А.

Скамака и Пандев во израмнувачиот гол

Во вториот дел продолжи брзото темпо, а двата тима имаа по неколку шанси од кои најсериозна беше на нововлезениот Кеита Балде кој во 71. минута ја затресе стативата од голот на Матија Перин.

Пандев пред Албин Екдал

Нашиот Горан ги одигра комплетните 90 минути во дербито, но за жал не упсеа да се запише во листата на стрелците. Како што пишувавме вчера, Дерби дела Лантерна е единственото градско дерби на кое Пандев играл, а не постигнал гол. Нова шанса ќе има на пролет.

Со ова реми Џеноа има 5 бодови и е н 15. место, додека Сампдорија со 10 е осма. Пандев и соиграчите веќе в среда имаат нов натпревар, оној одложениот со Торино од 3. коло кога поради голем број на позитивни во својот табор не беа во можност да играат.

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе