Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Многу луѓе сакаат да пијат чај, а некои го пијат како замена за кафе, имајќи предвид дека многу чаеви содржат значително помалку кофеин.

Различни здравствени придобивки се поврзани со пиење одредени видови на чај, а д-р Тим Бон верува дека редовното консумирање црн чај може да помогне во заштитата на срцето и намалување на крвниот притисок.

„Се чини дека уживањето во шолја црн чај има придобивки за срцето и крвниот притисок, благодарение на малку познатото, но моќно соединение наречено теарубигин“, истакнува Бон.

Тој додава дека црниот чај содржи теарубигин, кој е вид на флаван-3-ол во флавоноидната група полифеноли, познат по своите моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

„Здравствените придобивки од теарубигинот вклучуваат крвни садови, намалување на воспалението, релаксирање на мазните мускули и проширување на артериите“, објаснува тој.

Освен што го штити срцето, соединението теарубигин влијае и на крвниот притисок. Бон истакнува дека „крвниот притисок е една од клучните области на здравјето на кои може да влијае теарубигинот“.

Тој објаснува дека сварениот црн чај може да содржи 115 mg флаван-3-ол на 100 грама.

„Во црниот чај, теарубинините сочинуваат дури 70 проценти од флаван-3-ол, или 81,3 проценти на 100 грама“, додава тој и заклучува дека црниот чај треба да се пие што почесто.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе