Летно пиво: Историја на радлерот

Според локалната легенда, Франц Ксавер Куглер го измислил радлерот во јуни 1922 година. Иако историјата не може ниту да го потврди ниту да го негира овој факт, приказната вреди да се раскаже.

Како што вели приказната, Куглер, гостилничар во Дејзенхофен, Германија, го искористил лудото за возење велосипед во земјата создавајќи патека од блискиот Минхен до неговата таверна. Еден убав ден во јуни, 13.000 велосипедисти се упатиле кон неговата установа, барајќи да ја згаснат жедта. Преоптоварен со жедни муштерии, Куглер брзо почна да останува без пиво. Но, генијална идеја го спасила. Куглер го пресекол својот пилснер со лимонадата која ја имал во големи количини.

Иако некои од овие детали може да изгледаат неверојатно, и иако ниту една официјална евиденција не го поддржува или побива овој наратив, тоа секако е приказна што вреди да се повтори.

И скоро еден век подоцна, сè уште зборуваме и пиеме Radlermass, што буквално се преведува „велосипедски литар“, а доаѓа од старобаварскиот збор за литар - mass.

Освен тоа, без разлика дали го знаеме вистинското потекло на радлерот, тој сепак е скромен пијалак кој е проклето вкусен во топлината на летото (или дури и зимата, ако сакате).

Тоа е доказ за радлерот дека луѓето сè уште сакаат да мешаат лимонада и лагер дури и денес. Иако овој пијалак е повеќе распространет во неговата татковина Германија отколку во остатокот од Европа или САД, сепак е ценет насекаде.

Никогаш нема погрешно време да се посегне по радлер, но нема подобро време од сега. Пијалак кој трае скоро 100 години вреди да се додаде во вашата ротација на пиење, пишува Енди Крамп од Бостон, за Hop Culture.

На крајот на краиштата, зошто да пиете обичен лагер кога можете да пиете радлер?

Значи, што е Радлер?

Ако сагата за Франц Куглер е премногу нејасна, да ги поедноставиме работите. За да направите радлер, измешајте еднакви делови лагер и сода со вкус на некој цитрус. Тоа е радлер: половина пиво, половина лимонада (или заменете го лимонот со грејпфрут) и сето тоа е вкусно. Тоа е сè што има во него! Ако сте претприемничи, можете лесно да направите свој радлер дома или да го натерате вашиот омилен шанкер да направи еден за вас. Или, ако сте мрзливи, можете да купите лименки радлер од пиварница. Лесно се цеди лимон (или, повторно, грејпфрут).

Чекај, зошто воопшто би се мачел да мешам лимонада и лагер?

Ова е прототипна американска реакција на радлерот. Но, да ги земеме предвид добрите страни.

Прво, лагерите по природа се лесни и освежувачки. Сечењето на овие пива со лимонада додава допир на сладост во која луѓето уживаат. На крајот на краиштата, ако додавањето лимонада во пивото го направи пивото ужасен вкус, никој не би го правел тоа. Радлерот има одличен вкус, но тоа не е причина број еден зошто луѓето го пијат.

Која е причината број еден зошто луѓето пијат радлер?

Радлерот го осветлува пиво. Бидејќи радлерите се во суштина „лагери сечени со лимонада“, тие обично достигнуваат само околу 4,0% ABV или помалку. Општо земено, ако се упатите кон пабот во европската култура на пиење пиво, значи дека ве чека долга ноќ на пиење. Но, јавното пијанчење се смета за уништување на забави. Бидејќи има само толку многу пива што можете да ги пиете со 6,0% ABV, радлерот е совршена алтернатива.

„Историјата на одење во паб, а можеби и по работа одење на пиво, беше дека ќе одите на пиво цела ноќ“, објаснува Марк Дрејџ, писател за пиво, храна и патепис и сопственик на BeerDredge со седиште во Истбурн, Источен Сасекс, Англија. „Тоа е идејата на сесиите. Вие сте таму и имате четири, пет или шест точени“. Според Дрејџ, омекнувањето дури и на лесно пиво како лагер со лимонада „ја проширува социјалната околност“.

Вкусот е всушност секундарно внимание.

Џеј Бјулен, основач и раководител на пиварските операции на пиварницата  Silvaticus во Ејмсбери, Масачусетс, се согласува. „За мене, мислам дека [радлерите] се некаде помеѓу. Во Германија, големата култура на пиење пиво, да се има нешто што може да го олесни пивото го прави попривлечно за одредени луѓе“.

Не сите во пабот сакаат да пијат додека не можат да станат. Радлерот е вкусна, полесна опција од која можете да пиете повеќе од едно во едно седнување. „Имаме огромен број следбеници за радлерите. Ако [нашите клиенти] бараат нешто со малку помалку алкохол ... тоа ви ги дава тие опции, а исто така е супер освежувачко“, вели Бјулен.

Додека Куглер првично го сечел својот пилснер само за да ги одржува чешмите да течат, денес, тој еурека моментот е повеќе за намалување на содржината на алкохол за да им се даде на потрошувачите вкусен, лесен за пиење пијалак.

Зошто да пијам радлер кога можам да си пијам лагер?

Барем во САД постои стигма против радлерите поради адитивниот елемент. Луѓето може да мислат на радлер како забушавање; ако сакате да нарачате пиво, само нарачајте пиво. Но, денешниот пазар е преплавен со толку многу овошни пива што овој аргумент против радлерите изгледа како лицемерие.

Радлерите се како лагери со пресврт, нели? Па, зошто да не ги пробате кога ќе се најдете како грабате лагер?

„Ако сум трчал долго наутро, ако сум бил цел ден надвор на долга прошетка, ако сум излегол четири или пет часа на сонце, само знам дека сакам пиво“, вели Дреџ. Сепак, тоа пиво нема да биде голема ИПА, бидејќи тоа не е момент кога пиеме големи ИПА. Не е дека ИПА не е освежувачка сама по себе, но кога ви треба големо освежување, веројатно не сакате ни прав пилснер.

Сакате радлер.

Радлерите се заглавени со децении експлицитно затоа што се лесни, освежувачки и со малку алкохол.

Плус, останаа популарни 100 години, нели?

Има што да се каже за наследството и знаењето споменати погоре околу потеклото на радлерите. Дури и кога модерните пиварници ги туркаат пиватасè подалеку со нови стилови и додатоци, традицијата е голема работа во занаетчиското пиво. И радлерот вреска „традиција“.

Ако културата и традицијата сè уште не ве поколебале во корист на радлерот, што е со идејата за прилагодување? Радлерот е навистина дефиниран со таа основна формула: Еден дел лимонада + еден дел лагер = радлер. Но, тоа се повеќе како упатства. Можете да направите радлер на кој било начин сакате.

Дури и во Германија, предложеното родно место на радлерот, Дрејџ со задоволство се сеќава дека ја посетил пивската градина Augustiner-Keller, трета по големина во Минхен (и една од најголемите во светот) и открил дека може да избере колку многу или колку малку лимонада да се додаде во чашата.

„Ја земаш чашата, ја плакнеш, а потоа некој стои пред огромно буре со хелес, и му ја даваш чашата, а тие ја полнат со пиво“, вели Дреџ. „Но, пред тоа, тука е чешмата за лимонада. Така, можете да ставите малку или колку што сакате лимонада“.

Слично на тоа, Бјулен, кој одел во интернат во Германија, се сеќава дека создал свој радлер. „Тоа е речиси како „Избери своја сопствена авантура“, вели Бјулен со насмевка.

Изборот е голема работа. Сите можеме да избереме што пиеме кога нарачуваме во пиварницата или пабот, но ретко го добиваме истото ниво на избор кога си тураме радлер за себе (иако и ова е ретко искуство). Флексибилност и разноврсност: Тоа е она што го прави радлерот главен во подготовката дури и сега.

Добро тогаш, кој ги прави најдобрите радлери, и кои треба да ги пробам?

Одговорот зависи од вашите локални барови и пиварници и дали сте во ред со пиењето радлер од лименка. Да, лименката радлер, на прв поглед, изгледа како чудно отфрлање на приспособливиот квалитет на пијалакот, но радлерот во лименка сепак е радлер.

Треба да вложите максимални напори да пробате радлер во дивината. Секоја пиварница со евро-тематика веројатно ќе има таква во својата понуда, или барем ќе знае како да направи.

На пример во САД, Silvaticus има вешта рака со нивните радлери, додека Salem's Notch Brewing на околу половина час од Ејмсбери, прави ѕвезден Notch Bavarian Radler. Исто така, треба да размислите да го пробате Cage Radler на Victory Brewing Co., кој ја следи традицијата како во основа рамномерна поделба помеѓу цитрус и пиво. И SPF 50/50 на Red Hare Brewing Co. е исто така одличен пример за радлер од грејпфрут.

Ако барате некои високо оценети верзии, и Scooter Blood Orange Radler на Braxton Brewing Company и Raspberry Lemonade Razler на Imprint се рангирани меѓу првите на Untappd, најпопуларната апликација за пива.

Во одделот со лименки, Дрејџ се колне во Stiegl Radler, кој, од која било причина, „речиси добива култни следбеници во Обединетото Кралство“, иако пивото не е ниту ретко ниту скапо.

Но, и покрај сите опции што ви се достапни и сите различни начини на кои светот на занаетчиството може да ви послужи радлер, најдобрите радлери може да бидат само оние што ги мешате за себе во вашата кујна. Дали ќе тргнете и ќе педалите за да го земете вашиот радлер, зависи од вас.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе