Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Политичката партија Левица објави дека професорката Билјана Ванковска, која е нивниот кандидат за претседател на државата, ги собрала потребните 10.000 граѓански потписи.

„Професорката д-р Билјана Ванковска и официјално го доби легитимитетот да биде претседателски кандидат. Со собраните 10 000 потписи за рекордно време, конечно Левица и работниот народ на Македонија ќе имаат претседателски избори со избор“, велат од Левица.

🇲🇰 Работниот македонски народ ќе се натпреварува да ја освои сета власт! ✊️ Проф. д-р Билјана Ванковска и официјално го...

Posted by Левица on Friday, March 1, 2024

Додаваат дека со тоа, партијата фронтално ќе се пресмета со СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а народот ќе има можност да избере претседател кој суверено ќе ги брани националните интереси на Македонија, наместо да биде марионета на странските амбасади и вазал на туѓите државни интереси.

🚩 #Левица има претседателски кандидат! 🇲🇰 Проф. Билјана Ванковска ќе биде Претседателка на Република Македонија! ✊️ Ви...

Posted by Левица on Friday, March 1, 2024

Досега потребните потписи ги собраа Бујар Османи од ДУИ, Максим Димитриевски од ЗНАМ, Арбен Таравари од коалицијата „Вреди“ и Стевчо Јакимовски од ГРОМ.

реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Македонија

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Read more

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Read more

Дизелот од полноќ поевтин за 0,50 денари, цените на бензините остануваат исти

Read more

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе