MagicScroll, таблет со екран што се витка

Тим научници и инженери од Human Media Lab од Универзитетот Квинс претстави таблет наречен MagicScroll со екран што се витка.

Таблетот има 7,5-инчен флексибилен екран што може да се свитка во ролна и по потреба се извлекува. Може да се користи и за телефонирање, а е практичен бидејќи е малечок. Научниците планираат прототипот да го намалат и да го направат применлив во секојдневниот живот. Доаѓа во 2K резолуција, додека во внатрешноста на цилиндарот од кој се одмотува се наоѓа потребната електроника: процесор, безжична радио опрема и други делови.

реклама

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Нови видеа

play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more
play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more
play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Read more
play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more
play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more
play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more
play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Read more
play_arrow

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Read more
play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more
play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more