ЦЕВ ЕУРО 2023

Македонија е еден од домаќините на ЕП – Главна цел е пласман во втората фаза

Вчера со убедливата победа на Италија над Белгија, бранителите на трофејот го отворија Европското првенсто во одбојка. Континеталниот шампионат се игра во четири држави, покрај во Италија, Бугарија и Израел една од групите ќе се игра во Скопје.

Публиката во Скопје покрај нашата репрезентација ќе има можност да ја види моќната Полска. Полјаците се актуелни светски вицешампиони и актуелни шампиони во Лигата на нации. Имаат на располагање многу квалитетен состав и без двоумење се стремат кон највисок пласман. Во групата Ц никој не треба да им прави проблеми во потрагата по првата позиција. На последните две европски првенства освоија бронза, а последен пат злато освоија во 2009 година во Турција.

Холанѓаните би можеле да бидат тимот што ќе дојде од второто место. Пред две години на ЕП беа петти.

Нема голема разлика меѓу останатите четири селекции во групата, за третото и четвртото место и место во осминафиналето ќе се борат Македонија, Црна Гора, Чешка и Данска.

Селекторот Јошко Миленковски претпладнево на средба со новинарите во Скопје порача дека одбојкарите ќе го дадат својот максимум на теренот и апелираше за голема поддршка од трибините.

„Ова е најголем настан на наше почва и можност да ја претставиме нашата држава и нашиот спорт. Со нашата желба, мотивација и борбеност сакаме да постигнеме што повеќе, поточно пласман во следниот круг. Макотрпно работевме, но не зависи само од нас, зависи и од противниците. За да постигнеме добри резултати потребна ни е поддршка од сите страни, пред сè од навивачите, за да се претставиме во најдобро светло и да сториме сè за да се пласираме во втората фаза“, рече Миленковски.

 

На настанот организиран од Одбојкарската федерација на Македонија (ОФМ) и НЛБ банка, своите очекувања ги изнесе и капитенот Никола Ѓорѓиев.

„Групата е доста тешка, прв фаворит е Полска, а тука се Холандија и Чешка, па Данска и Црна Гора кои се на наше ниво. Утре за нас е голем ден, мора да влеземе малку позрело за разлика од претходните две европски првенства. Се надевам дека ќе бидеме мудри и ќе имаме трпение, заедно со цела Македонија ќе успееме да се радуваме на убава победа. Можам да ветам дека ќе дадеме сѐ од себе и се надевам дека утре ќе успееме да ве израдуваме“, порача Ѓорѓиев.

Македонија, утре од 20 часот ќе го одигра првиот натпревар, противник на избраниците на Јошко Миленковски ќе им биде Данска.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Останати спортови

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе