Македонски Телеком организира e-Sport турнир за вистински гејмери

Последниот викенд од оваа деценија им го посветуваме на гејмерите – на оние на кои виртуелниот свет им е подеднакво голем предизвик како и реалниот. На 28 и 29 декември, во организација на Македонски Телеком и Македонската eSport федерација ќе се одржи официјален гејмерски турнир во три од најпопуларните светски видеоигри: „Dota 2“, „PES 2020“ и „Hearthstone“.

Пријавувањето и влезот се бесплатни, а за учество во „Dota 2“ турнирот прво треба да се поминат онлајн пред-квалификациите, кои се играат вечерва, по кои само најдобрите осум ќе добијат можност да играат на ЛАН турнирот. Најдобрите два тима од „Dota 2“ турнирот влегуваат во понатамошни квалификации и ќе ја претставуваат Македонија на Светското првенство во Израел во 2020 година. Пријавете се за: „PES 2020“: http://bit.ly/2EAErRs „Hearthstone“: http://bit.ly/2EDjRjd.

Добрите игри на натпреварувачите нема да поминат незабележано. За најдобрите тројца во „Dota 2“, „PES 2020“ и „Hearthstone“ следуваат супер вредни награди.

Турнирот ќе се одржи последниот викенд од 2019 година, на 28 и 29 декември, во новата Flagship продавница во Управната зграда на Македонски Телеком, на плоштадот „Македонија“. Турнирот ќе можете да го следите во живо на следниот линк.

Следете ги сите новости на: https://www.facebook.com/events/2558905094380855/ и подгответе се за супер возбудливо гејмерско финале на 2019.

*Промотивен текст

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Гејминг

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Read more

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Read more

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Read more

Гик

  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе