Маск: Не е донесена одлука за враќање на Twitter профилот на Трамп

Не е донесена одлука за враќање на Twitter профилот на Доналд Трамп, објави Илон Маск.

Сепак, Маск најави дека на Twitter ќе бидат обновени профилите на други контроверзни личности.

„Новата политика на Twitter е слобода на говорот, но не и слобода на дофат“, напиша Маск на Twitter, додавајќи дека на негативните објави кои содржат говор на омраза ќе им се намали видливоста и компанијата нема да заработува од нив.

Откри и на кои личности им е вратен профилот на Twitter.

„Кејти Грифин, Џордан Петерсон и сатиричниот сајт Babylon Bee се вратени назад. Одлука за враќање на Трамп сè уште не е донесена“, додаде Маск.

Профилот на Грифин беше забранет поради имитирање, таа го смени името на профилот во „Илон Маск“.

Десничарскиот автор и психолог д-р Петерсон беше суспендиран по објава за трансродниот актер Елиот Пејџ.

Профилот на христијанската сатирична страница беше суспендиран од истата причина, откако во март објави дека „Маж на годината за Babylon Bee е Рејчел Левин“, мислејќи на заменик-министерката за здравство на САД, која се декларира за трансродово лице.

Профилот на Трамп трајно е суспендиран по немирите на Капитол Хил во јануари, 2021 година.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе

Facebook се заканува дека ќе ги отстрани вестите од својата платформа

Читај повеќе