Meta и LG подготвуваат VR слушалки за 2025 година

Судбината на Meta Quest Pro 2 уредот е неизвесна, па дури и ако не е откажана, како што сугерираат некои извештаи, овие слушалки не можат да се натпреваруваат со слушалките Vision Pro на Apple. Затоа, компанијата Meta сега ги здружи силите со LG во проект за нови супериорни слушалки.

Meta постигна договор со LG Display за OLED микроекрани, меѓутоа, соработката е проширена за да вклучи делови од сестрински компании, батерии од LG Energy и други компоненти произведени од LG Innotek.

Новите слушалки ќе се појават на пазарот во 2025 година и ќе се продаваат по цена од околу 2.000 долари. Quest Pro првично беа со цена од 1.500 долари, но подоцна беше намалена на 1.000 долари. Двете цени се далеку под цената на слушалките Apple Vision Pro, кои ќе чинат 3.500 долари, така што тие не се баш директни конкуренти.

Засега нема информации какви подобрувања ќе имаат Meta Quest Pro 2, или како и да се викаат. OLED микроекраните ќе понудат поголема резолуција од 1.800 x 1.920 пиксели по око на Quest Pro, што изнесува вкупно 7 милиони пиксели. Слушалките на Apple имаат вкупно 23 милиони пиксели.

Meta Quest 3 ќе пристигне оваа есен по цена од 500 долари, но компанијата работи и на поприфатливи слушалки кои ќе се појават на пазарот во 2024 година и ќе чинат помалку од 200 долари. Цената на сегашниот модел Quest 2 е 300 долари.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе