Microsoft по речиси 30 години го отстранува WordPad од Windows

Microsoft повеќе нема да го надградува WordPad и планира целосно да ја отстрани оваа програма од оперативниот систем Windows.

Наместо WordPad, Microsoft ќе го препорача Word, платена програма која отсекогаш била многу побогата со функции и можности од основната апликација WordPad, која е дел од Windows уште од Windows 95.

„WordPad веќе не се надградува и ќе биде отстранет од идните верзии на Windows. Препорачуваме Microsoft Word за богати текстуални документи како што се .doc и .rtf и Windows Notepad за обични текстуални документи како што е .tx“, соопшти Microsoft.

Веста дека WordPad влегува во историјата доаѓа откако Microsoft објави дека ќе го подобри Notepad со функции како автоматско зачувување и автоматско враќање табови. Технолошкиот гигант го ажурираше Notepad во 2018 година за прв пат по години и продолжи да додава табови во верзијата Windows 11.

Од друга страна, WordPad не привлече толку внимание, беше ажуриран преку Ribbon UI интерфејсот за Windows 7, но по благиот редизајн на Windows 8, не доби ништо ново значајно.

Microsoft сега целосно ќе го отстрани WordPad од Windows, а неговиот последен крај најверојатно ќе го означи доаѓањето на верзијата на Windows 12 која се очекува во 2024 година со многу функции базирани на вештачка интелигенција.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Софтвер

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе