ЛИГА ЕВРОПА

Милан и Ливерпул имаа среќа во жрепката за осминафиналето на Лига Европа

Во швајцарски Нион беа извлечени двојките од осминафиналето на Лига Европа, а жрепката резултирааше со неколку многу интересни дуели во оваа фаза од натпреварувањето.

Синоќа својот премин го потврдија осум екипи и тоа Милан, Бенфика, Фрајбург, Карабаг, Марсеј, Рома, Спарта Прага и Спортинг Лисабон. Имаат статус на неносители и им се приклучија на екипите кои претходно остварија понатамошен пласман низ групата. Тоа се Аталанта, Брајтон, Леверкузен, Ливерпул, Ренџерс, Славија Прага, Виљареал и Вест Хем.

Ливерпул и Милан како два фаворити за самиот крај ги извлекоа ривалите Прага Спарта и Славија. Среќа имаше и третиот фаворит Баер Леверкузен кој ќе игра против Карабаг. Дербито од ова коло треба да биде двомеч меѓу Рома и Брајтон.

Парови од осминафинале:

Спарта Прага - Ливерпул

Марсеј - Виљареал

Рома - Брајтон

Бенфика - Ренџерс

Фрајбург - Вест Хем

Спортинг - Аталанта

Милано - Славија Прага

Карабаг - Леверкузен

Натпреварите од осминафиналето ќе се одиграат на 7 и 14 март. Финалето ќе се игра на 22 мај пред 50.000 гледачи во Даблин Арената во Република Ирска.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Read more

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе