Миркуловски и 3 Данци позитивни по ракометниот двомеч

На повидок е корона-кластер од квалификацискиот двомеч помеѓу Македонија и Данска откако четворица ракометари веќе се позитивни на COVID-19.

Миркуловски против Данска во Скопје; Фото: РФМ

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски, кој истовремено е и помошник тренер на играч-селекторот Кире Лазаров, е позитивен на коронавирусот откако бил тестиран во Германија по враќањето од репрезенттаивните обврски. Ова го потврди неговиот клуб Вецлар.

„Филип Миркуловски излезе позитивен на тестирањето за SARS-CoV-2 по што играчот на Вецлар ќе паузира барем две недели“, објави клубот напоменувајќи и дека по враќањето Мaкедонецот немал контакт со никој во клубот.

Filip Mirkulovski ist positiv auf SARS-CoV-2 getestet worden und wird den #WetzlarerJungs mindestens zwei Wochen fehlen....

Posted by HSG Wetzlar on Wednesday, March 17, 2021

Претходно во редовите на Данска тројца ракометари излегоа позитивни по враќањето во своите клубови. Се работи се Јакоб Холм, Ласе Мелер и Ханс Линдберг. Тројцата исто така играат во Германија.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Ракомет

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more

Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе