Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Археолози открија остатоци од градба од камено доба во близина на Прага, која е постара од Стоунхенџ, па дури и од египетските пирамиди - мистериозен комплекс познат како „рондела“.

Сè уште не е позната точната намена на оваа градба стара речиси 7.000 години, но можеби локалната земјоделска заедница од тој период ја користела како своевидно место за состаноци.

Направен е во голем круг со дијаметар од 55 метри, односно приближно на висината на кривата кула во Пиза. Иако не се знае многу за градителите, експертите веруваат дека тие припаѓаат на културата на линеарна керамика која „цветала“ помеѓу 4900 и 4400 п.н.е., изјави за Live Science археологот Јарослав Ридки, портпарол на Институтот за археологија на Чешката академија на науките (IAP).

Познавањето на градењето рондели се протегало на неколку археолошки култури

Научниците првпат дознале за ронделата во Винор во 1980-тите, кога градежните работници поставувале гасоводи и водоводи, но новите ископувања за првпат ја откриле целата структура. Досега, археолозите пронајдоа керамички фрагменти, животински коски и камени алатки во областа.

Жителите на линеарната култура се познати по изработката на тркалезни предмети. Нивните седечки земјоделски населби, сместени на раскрсницата на денешна Полска, источна Германија и северна Бохемија, се состоеле од неколку долгнавести куќи; правоаголни конструкции во кои може да се сместат 20 до 30 луѓе.

„Познавањето на градењето рондели се протегало на неколку археолошки култури. Ги граделе различни заедници низ Централна Европа“, рече Ридки.

Ронделите станаа особено забележлив пред неколку децении, кога археолозите почнаа да користат фотографии од воздух. Ридки наведува дека тоа е „најстариот доказ за архитектура во цела Европа“.

Гледано одозгора, овие структури се состојат од една или повеќе широки кружни вдлабнатини со неколку празнини кои служеле како влезови. Внатрешниот дел на секоја рондела веројатно бил обложен со дрвени стапови. Иако е јасно дека ваквите градби биле исклучително популарни во доцниот неолит, нивната точна функција сè уште не е позната.

Опсерваторија, календар или место за собирање?

Во 1991 година, најраната позната рондела беше пронајдена во Германија, исто така беше поврзана со културата на линеарната керамика. Нејзиниот дијаметар е 75 метри и имала двојна дрвена ограда и три влеза. Бидејќи двата влеза одговараат на изгрејсонцето и зајдисонцето за време на зимските и летните краткоденици, едно толкување на ронделата во Германија е дека служела како „опсерваторија“ или некој вид календар.

Но, Ридки е повеќе склон кон поопшто толкување на структурата во Винор, истакнувајќи дека „ронделите веројатно комбинираат неколку функции, а најважна е социо-ритуалната“. Тој додава дека ронделите веројатно биле изградени како места за состаноци на голем број луѓе; можеби со цел да се обележат настани важни за заедницата, како што се обреди на полнолетство, астрономски феномени или економска размена.

Имајќи предвид дека луѓето кои ги граделе ронделите користеле само камени алатки, нивната големина е навистина импресивна. Најчесто тие имаат пречник од околу 60 метри, што е половина од должината на фудбалското игралиште. Но, археолозите не знаат многу за самите градители, бидејќи досега се пронајдени многу малку предмети кои би можеле да дадат повеќе информации за тоа како изгледал нивниот начин на живот пред седум милениуми.

Remote video URL
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Вести

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Read more

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Read more

Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе