Мобилните од серијата Galaxy S24 на Samsung ќе бидат најпаметните ВИ телефони

Според неофицијални информации, серијата S24 ќе има функции слични на ChatGPT и Google Bard, па ќе може да креира содржина и приказни врз основа на само неколку клучни зборови.

На неодамнешното претставување на своите паметни телефони Pixel 8 и Pixel 8 Pro, Google објави неколку нови функции засновани на вештачка интелигенција (ВИ), но – ако им се верува на најновите гласини – Samsung работи на нешто уште „попаметно“.

Според претходно споменатите, сè уште непотврдени информации, претстојните смартфони Galaxy S24, Galaxy S24+ и Galaxy S24 Ultra на корејската компанија ќе бидат „најпаметните паметни телефони кои користат вештачка интелигенција“, значително пред она што новите уреди Pixel 8 можат да го понудат.

Серијата S24, наводно, ќе има карактеристики сосема слични на ChatGPT и Google Bard chatbots, како што се создавање содржина и приказни врз основа на само неколку внесени клучни зборови.

Самиот Samsung создаде некои дополнителни функции за вештачка интелигенција, како што е „текст во слика“ (text-to-image) генеративната ВИ алатка, наменета за нивните паметни телефони од најновата генерација. Ќе се подобри и ВИ алатката говор во текст (speech-to-text).

Уредите од серијата S24 на некои пазари ќе се напојуваат со новиот чипсет Exynos 2400.

Истиот извор тврди дека Samsung ќе вгради вештачка интелигенција во виртуелниот асистент Bixby, па во иднина ќе може да води „многу повеќе човечки и интелигентни разговори“ со корисникот на уредот.

Уредите од серијата Samsung Galaxy S24, неофицијално, би требало да бидат претставени во текот на јануари 2024 година.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе