Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, поттикнат од големиот успех на Дејан Георгиевски, Наумче Мојсовски ќе се заложи во блиска иднина боречките спортови да добијат свој дом и со тоа значително да се подобрат условите за работа на македонските спортисти.

– Георгиевски сите нас нè направи горди. Тој во еден ден, за само неколку часа совлада неколку фаворити. Чест ми е што Република Македонија во Токио имаше спортска делегација високо мотивирана, која даде сè од себе. Сакам да му честитам и да му посакам уште многу успеси. Освои сребро, но за нас Дејан е златен. АМС со иста мотивација ќе го поддржува и понатаму. Од наша страна дефинитивно ќе заземеме друг став за боречките спортови. Наша заложба ќе биде во иднина сите боречки спортови да си добијат свој дом и подобри услови од аспект на опрема, сали и слично. Се надевам дека нивните проблеми и пехови заеднички ќе ги решиме, истакна Мојсовски.

За големата поддршка која ја добиваат од Агенцијата за млади и спорт, се заблагодарија медалистот Георгиевски и неговите тренери Дарко и Борче Костовски.

– Благодарност до АМС и до цел народ во Македонија. Додека беше натпреварот не користев многу социјални мрежи. Мојот тим ми кажуваше што се случува тука, за еуфоријата. Се надевам дека во Париз 2024 ќе имаме повеќе претставници и повеќе успех. Им посакувам на останатите македонски претставници во Токио многу успех, рече Георгиевски на прес-конференцијата во АМС.

Повеќе успех и повеќе медали во теквондо од следните Олимписки игри најави Дарко Костовски.

– Мојсовски во минатото беше врвен спортист. Тој многу на време го препозна потенцијалот на Дејан и ни пружи безрезервна поддршка. Поздрав и до Олимпискиот комитет и до сите наши спортисти што се таму. Се надевам дека ќе освоиме уште некој медал. Дејан вети златен медал, за жал не освои злато, туку сребро, но со златен сјај. Русинот што го победи Дејан е Роналдо во текводно. А Деки е рамо до рамо со него. Сега сакам кажам дека од Париз ќе донесеме злато, а можеби и повеќе медали од теквондо турнирот на следните Олимписки игри. Имаме сериозна генерација која може да нè однесе до височините, истакна Дарко Костовски.

Неговиот брат Борче зборуваше за психолошкиот притисок којшто го чувствувале во тимот на Георгиевски.

-Притисокот беше силен, мотивот уште посилен. Направивме историја. Тоа што го направивме во Токио ќе биде испишано со златни букви во историјата на македонскиот спорт. Фала му на Господ што го имаме Дејан во нашите редови.

Централната прослава за освоениот сребрен медал на Олимпијадата во Токио ќе се одржи вечер во 19:30 часот на Плоштад Македонија.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Останати спортови

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Read more

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Read more

Погледнете во каков кафез се одржа ММА борба во Полска

Read more

Двоен нокаут: И двајцата соперници паднаа во исто време

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе