Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Еден ден по објавувањето на пристигнувањето на новиот смартфон, Motorola ги откри спецификациите што ќе ги има моделот Moto G64 5G, иако официјално ќе биде претставен на 16 април.

Moto G64 5G се напојува со процесорот Dimensity 7025, што значи дека е првиот паметен телефон со овој процесор. Спарен е со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, а има и конфигурација со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија. Слот за MicroSD се користи за проширување на меморијата до 1 TB.

Уредот работи My UX софтвер базиран на Android 14, а Motorola ветува надградба на Android 15 и тригодишни безбедносни ажурирања.

Смартфонот доби 6,5-инчен FullHD+ LCD екран со брзина на освежување од 120Hz (стапка на семплирање 240Hz), кој е заштитен со Gorilla Glass. На екранот има централно поставен отвор за селфи камера од 16 MP, додека на задната страна има две камери, главна од 50 MP со оптичка стабилизација на сликата и ултра широка 8 MP со поле од 118 степени. поглед, кој може да се користи и за макро фотографија.

Уредот се напојува од батерија со капацитет од 6.000 mAh, која поддржува полнење од 30W, а доаѓа и со полнач од 33W.

Сензорот за отпечатоци се наоѓа на страна, има USB-C порта, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки, стерео звучници, а поддржува NFC, Dolby Atmos и Spatial Sound. Наведена е и сертификацијата IP52 за отпорност.

Дебелината на моделот Moto G64 5G е 8,89 mm, тежи 192 грама и е достапен во три бои, Mint Green, Pearl Blue и Ice Purple.

Информациите за цените и достапноста ќе бидат објавени следната недела.

Тагови
реклама

Мобилни

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more

Пристигнуваат T Phone 2 и T Phone 2 Pro: 5G паметни телефони за сите

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе