На Јувентус му се одземени 10 бодови на табелата во Серија A

Италијанскиот суд суд денеска донесе конечна одлука - од моменталната позиција на Јувентус во Серија А му се одземаат 10 бода.

Поради ова, следната сезона најверојатно ќе го пропушти натпреварувањето во Лигата на шампионите, бидејќи му треба чудо во првенството за да обезбеди пласман во тоа натпреварување. Со 69 бодови и второ место Јуве падна на 59 бодови и осмо место, а прашање е дали воопшто ќе игра во Европа.

Исто како што тимот од Торино се подигна во форма, постигнувајќи неколку победи со вратени 15 бода по усвојувањето на жалбата против првичната пресуда, италијанскиот Федерален апелационен суд донесе нова казна дека Јувентус нема право на жалба и е очигледно конечна.

Долго време се пишуваше дека Јуве може да избегне казна поради скандалот поврзан со незаконското стекнување капитална добивка, односно надувување на цените на одредени играчи со цел да се изедначат деловните книги и да се избегнат санкциите за прекршување на финансискиот фер-плеј. Сепак, тоа не се случи.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе