Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Секоја храна има хемиски својства кои на одреден начин влијаат на телото.

Хемискиот состав на скушата содржи многу протеини и масти, а повеќе ги има во рибите фатени во текот на зимата во северните региони.

Вообичаената количина на маснотии е 13 грама, што е доволно за да се дефинира рибата како масна. Протеинот е во просек 18 грама и се апсорбира трипати побрзо од протеинот во говедското месо.

Скушата е нискокалорична риба. За да добиеме дневен внес на калории треба да јадеме приближно 700 грама риба, но не смееме да заборавиме и на мастите содржани во неа.

Незаситени масни киселини

Скушата има големи количини на незаситени масни киселини, па затоа е вредна како храна и полна со антиоксиданси. Тие помагаат да се зајакнат клеточните мембрани на организмот за сметка на неутрализирање на слободните електрони.

Тоа се радикали кои можат да ги пробијат клеточните ѕидови и да ја намалат нивната активност. Ова доведува до појава на голем број болести, вклучително и онкологија. За да го избегнете ова, важно е да ги јадете вистинските производи.

Не случајно на децата им се дава рибино масло - полно е со незаситени масни киселини. Хемискиот состав на скушата има корисен ефект врз хармоничниот раст и развој на децата и е многу корисен за бремени жени и доилки.

Минерали и витамини Б

За да се избегне нерамнотежа помеѓу растот и развојот на внатрешните органи кај адолесцентите, скушата треба да биде присутна во нивната исхрана.

Минералите се вредни компоненти на скушата. Содржи калиум, фосфор, флуор, сулфур, цинк, хлор, натриум. Ова се многу корисни микроелементи. Целиот спектар на витамини Б е содржан во оваа риба. Има висока концентрација на витамин Б12 и витамин ПП.

Витаминот Б помага во синтезата на ДНК и учествува во метаболизмот на мастите. Честото консумирање скуша го регулира шеќерот во крвта, му помага на дигестивниот систем и го зајакнува нервниот систем. Помага во формирањето на хемоглобин и заситеност со кислород.

Фосфор

Благодарение на мастите и незаситените масни киселини, тој е многу корисен за мозокот, кожата и косата. Високата концентрација на фосфор помага во изградбата на многу ензими кои се иницијатори на хемиски реакции во клетките.

Само еден вид риба може да ја обезбеди целокупната виталност на организмот. Фосфорната киселина во скушата е ткивото на човечкиот скелет, поради што е многу корисна за здравјето на децата, но и за возрасните, со оглед на тоа што со текот на годините имаат проблеми со мускулно-скелетниот систем.

Тагови
реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе