НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

НАСА ја претстави првата мегаракета од системот за вселенски лансирања што ќе ги однесе луѓето на Месечината во оваа деценија.

Инженерите од вселенскиот центар Кенеди на Флорида вчера го завршија склопувањето на ракетата со спуштање на врската долга 65 метри помеѓу две помали ракети. Ова е првпат сите три клучни елементи на ракетата да бидат поврзани заедно.

НАСА планира да го направи првото следно тест лансирање во вселената подоцна оваа година. За време на мисијата позната како Artemis-1, американското возило Orion ќе оди на Месечината, но без луѓе во неа.

При тест-лансирање, нема да има астронаути на бродот. Инженерите сакаат да ги тестираат ракетата и вселенскиот брод пред да испратат луѓе, што е планирано за 2023 година.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе