Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

На ниту едно место на планетата Земја, дождовната вода не може да се пие поради присуството на токсични хемикалии кои ги надминуваат препорачаните нивоа, покажува една неодамнешна студија на научници од Универзитетот во Стокхолм.

„Нема ниту едно место на Земјата каде дождовницата би била безбедна за пиење, според податоците што ги користевме“, изјави за француските медиуми, Иан Казинс, професор на Универзитетот во Стокхолм и директор, автор на студијата објавена во списанието Environmental Science and Technology. Неговиот тим ги проучувал податоците собрани од 2010 година и покажал дека „дури и на Антарктикот или на Тибетската висорамнина, нивото на загаденост на дождовницата е над предложените упатства од Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА)“, додава тој. Нормално, двата региона се сметаат за недопрени, но и тие имаат нивоа на ПФАС (пер и полифлуороалкил) „14 пати повисоки“ од американските упатства за водата за пиење.

Попознати како „хемикалии кои траат вечно“ бидејќи се распаѓаат екстремно бавно, ПФАС, првично присутни во амбалажите, шампоните или дури и шминката, се проширија во нашата средина, вклучително и во водата и воздухот. Откако ќе се проголта, ПФАС се акумулира во телото. Според некои студии, изложеноста на ПФАС може да има ефекти врз плодноста и развојот на фетусот. Исто така, може да доведе до зголемен ризик од дебелина или одредени видови на рак (простата, бубрези и тестиси) и зголемување на нивото на холестерол. ЕПА неодамна го намали препорачаниот праг на ПФАС откако откри дека овие хемикалии можат да влијаат на имунолошкиот одговор на вакцините кај децата, забележува Иан Казинс.

Според Иан Казинс, ПФАС сега се „толку упорни“ и се присутни што никогаш нема да исчезнат од Земјата. „Ние ја направивме планетата непријатна за човечкиот живот со неповратно контаминирање, што значи дека веќе ништо не е чисто. И до тој степен што не е доволно чисто за да биде сигурно“, рече тој. Ја „поминавме планетарна граница“, вели Иан Казинс, мислејќи на модел кој ја проценува способноста на Земјата да го апсорбира влијанието на човековата активност.

Сепак, научникот забележува дека нивоата на ПФАС во телото на луѓето се намалени „прилично значително во последните 20 години“ и дека „нивото на околината (на ПФАС во животната средина) останало исто во последните 20 години“. „Препораките се тие што се сменија“, прецизира истражувачот, објаснувајќи дека препорачаното ниво на ПФАС е намалено „милиони пати од почетокот на 2000-тите, бидејќи знаеме повеќе за токсичноста на овие материјали“. И покрај наодите од студијата, Иан Казинс смета дека мора да научиме да „живееме со тоа“. „Не сум страшно загрижен за секојдневната изложеност на планините, водните патишта или храната. Не можеме да избегаме, само ќе мора да живееме со тоа“. „Но, тоа не е идеална ситуација, каде што сте ја контаминирале животната средина до тој степен што природната изложеност не е навистина безбедна“.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Вести

Вратата од гробот на Нефертити можеби е скриена во гробницата на Тутанкамон

Read more

Древните Маи со векови се труеле со жива

Read more

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Read more

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

Read more
 

Гик

Вратата од гробот на Нефертити можеби е скриена во гробницата на Тутанкамон

Читај повеќе

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Читај повеќе

Древните Маи со векови се труеле со жива

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Читај повеќе

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Читај повеќе

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Читај повеќе

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

Читај повеќе

Кои се најчестите причини зошто ви се прегрева лаптопот?

Читај повеќе

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Читај повеќе