Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина против коронавирусот што би се давала назално во форма на спреј.

Повеќето вакцини што се користат во моментов се даваат со инјекција во рака, но научниците веруваат дека би имало многу повеќе смисла респираторните вируси да градат имунитет на првото место на контакт со телото, до кој доаѓа во слузницата на носот, устата и респираторниот тракт, пишува шпански El País.

На овој начин се користат неколку вакцини против грип и се верува дека оралната полио вакцина, одобрена во 1961 година, помогна во спречување на болеста, особено кај децата.

Вирусологот Рик де Сварт од медицинскиот центар „Еразмус“ во Ротердам рече дека вакцините за коронавирус кои моментално се користат штитат од тешки форми на COVID-19, но оти не секогаш го спречуваат пренесувањето на вирусот.

– Вакцините кои би се давале преку носот можат да обезбедат подобра заштита, иако останува да се види дали тие ќе се појават на пазарот пред крајот на пандемијата, рече Сварт.

Тимот на Сварт направи вакцина што се дава преку нос и го блокира влезот на вирусот во клетките, а спрејот беше тестиран на творови, кои можат да се заразат со коронавирусот исто како луѓето.

Откако им била дадена вакцината, животните биле ставени во кафези еден ден со животни кои биле веќе заразени со ковид, а резултатите покажале дека ниту едно вакцинирано животно не се заразило.

– Нашата цел е да развиеме вакцина против овој вирус, но прво треба да докажеме дека вакцината е безбедна и ефикасна за луѓето. Овој лек нема никакво влијание врз многу други респираторни вируси, па затоа може да се користи како брз одговор и во друга пандемија, рече Сварт.

Микробиологот од Универзитетот во Колумбија, Ана Москона, објаснува дека способноста на научниците да развиваат вакцини се заснова на децениско истражување за тоа како сродните вируси се врзуваат и продираат во клетките.

Неколку компании развиваат назални вакцини за ковид, а најмалку четири се во прва фаза на тестирање врз луѓе.

Во октомври минатата година, американски научници покажаа на глувци дека една доза назална вакцина е во состојба да го намали Ковид исто како и две дози на конвенционална вакцина и, исто така, да избегне инфекции за скоро 100 проценти.

– До крајот на пандемијата, треба да можеме да го запреме пренесувањето на вирусот, а овој вид вакцини може да го постигне тоа, рече имунологот Мајкл Дајмонд од Универзитетот во Вашингтон, Сент Луис, кој предводи клинички развој на вакцина.

Тој додаде дека овој вид вакцина може да биде ефикасен особено во превенција кај деца или како „засилувач на дозата“.

Претседателот на шпанското здружение за имунизација, Маркос Лопес, вели дека назалната вакцина го стимулира производството на антитела познати како имуноглобулин и оти тие можат да ја запрат инфекцијата пред таа да се спушти на белите дробови и другите органи.

Како што рече, веројатно нема да има време да се развие вакцина за оваа пандемија.

– Овој вирус најверојатно ќе стане ендемичен и ќе мора да се вакцинираме на секои неколку години. Овие вакцини можат да бидат корисни за доработка и подобрување на постојните имунизации. Тие ќе бидат неопходни, рече Лопес.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Наука

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more

Perseverance произведе кислород на Марс

Read more

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Read more

Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе