АТП РАНГ ЛИСТА ФЕВРУАРИ 2023

Ништо не е недостижно: Ѓоковиќ собори неверојатен рекорд

Новак Ѓоковиќ постигна уште еден неверојатен рекорд во кариерата, бидејќи сега ја започнува 378-та недела на врвот на АТП листата, со што ја надмина Штефи Граф, која таму беше 377 недели.

Ѓоковиќ за прв пат беше на врвот на 4 јули 2011 година на 24 години и 43 дена. Оттогаш не поминаа ни 12 години, а тој сè уште е таму.

Тој во март ги престигна 310-те седмици на Роџер Федерер, а сега е прв со 6.980 поени. Карлос Алкарас беше блиску до израмнување на бодовите - ќе успееше доколку го освоеше трофејот во Рио - но и во тој случај Новак ќе беше прв, бидејќи при ист број на бодови ќе беа земени предвид титулите освоенби на најголемите турнири (слемови, мастерс и АТП финалиња).

„Среќен сум и горд поради тоа. Се обидов да одржам високо ниво на игра и посветеност сите овие години. Тоа е резултат на работа, труд, љубов, волја и страст за спортот. Сето тоа во пакет ме доведе до такви височини. Од една страна сакам да уживам во моите успеси и да ги доживувам како што треба, но не премногу, бидејќи морам да свртам нова страница, така е во тенисот“, изјави Ѓоковиќ.

Тејлор Фриц за прв пат во кариерата е во топ 5, на петтото место, Рафаел Надал падна за две места и сега е осми, а меѓу нив се Андреј Рубљов и Даниил Медведев.

Треба да се издвои и враќањето на Стен Вавринка во топ 100, на 97. место.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе