Nissan ги откри првите детали за новиот Qashqai

Компанијата Nissan се подготвува за претставување на новата генерација на моделот Qashqai, а сега ги открија и клучните детали.

Третата генерација на кросоверот Qashqai има за цел да ја продолжи успешната продажба бидејќи Nissan продаде повеќе од 3 милиони примероци од првите две генерации во Европа, односно 5 милиони примероци ширум светот.

Qashqai е базиран на новата платформа, дизајниран е и развиен во Велика Британија каде што и ќе се произведува.

За првпат во својата историја нема да биде достапен со дизел мотор.

Новиот модел доаѓа со 19-инчни фелни, односно со 20-инчни фелни за моделот со погон на сите четири тркала.

Ќе го движи 1,3-литарски бензин мотор со 12V благ хибриден систем кој ќе испорачува 138 КС во верзијата со мануелен менувач и погон на предните тркала, односно 155 КС со CVT автоматски менувач.

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Концепти

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more
 

Автомобили

  • filter

Huawei го претстави својот прв автомобил

Читај повеќе
  • filter

Ова се новите BMW M3 и M4

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави кросоверот Evos

Читај повеќе

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе