Новак: Не ми недостасуваат Надал и Федерер

Макфакс/Кајгана
/ 14.09.2023 / 20:38

Новак Ѓоковиќ речиси половина час одговараше на прашања на шпанските новинари во Валенсија за време на Дејвис купот. Опсегот беше широк – од натпреварување само, до Алкарас, Олимпијадата, до Штука за мали гледачи на трибините… Ѓоковиќ секогаш одговараше трпеливо, расположен, подготвен на сѐ.

Главното прашање што му го поставија беше дали му недостасуваат неговите најголеми ривали – Роџер Федерер и Рафаел Надал.

„Не ми недостигаат, но сигурен сум дека му недостигаат на тенисот. Овие двајца се легенди во нашиот спорт. Оставија големо наследство и во тенисот и воопшто во спортот“.

Иако планираше на сите прашања да одговори на англиски, пријатно ги изненади сите со тоа што реши да разговара со шпанските новинари на нивниот јазик. Направи одлична финта во еден момент. Не можеше да се сети на шпанскиот збор за „недостаток“, па кога новинарите му кажаа, уредно го извади телефонот и го запиша изразот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Davis Cup (@daviscup)

На Дејвис купот во петок од 15 часот Србија игра против Шпанија.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more

Тешка група за Ѓоковиќ на Завршниот мастерс во Торино

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе