Новото Ferrari XX – „ѕверка“ што смее да се вози на јавни патишта

Нуди брутални перформанси, но за прв пат е дозволено да се вози по јавни патишта.

Секако, не „до даска“, затоа што зборуваме за ѕвер кој го претставува најдоброто и најбрзото што Ferrari може да го понуди.

За понудата XX се зборува уште од 2005 година кога беше претставен првиот производ и самата линија, а потоа се базираше на моделот Enzo. Најновиот во низата благородни спортисти е базиран на SF90, имено Stradale и Spider.

Веднаш се забележува фиксното задно крило, детаљ од мотоспортот кој италијанскиот производител не го користел од 1995 година и моделот F50. Надолната сила е драстично подобра во споредба со сето она што досега е видено од Ferrari и благодарение на доводите на предниот капак, кои го насочуваат воздухот под возилото, и споменатото крило, но и постоечкото активно крило, овој автомобил генерира 530 килограми надолна сила. со 240 км/час. За споредба, обичниот SF90 има надолна сила од 390 кг при иста брзина.

XX доби и поинаков изглед благодарение на промените на светлата, како и продолжениот заден дел. Одзади е инсталиран хоризонтален светлосен елемент. Нема значителни промени во структурата на самото возило, па ни заштедата на тежина не е голема. Со 1560 кг е полесен за 10 кг од верзијата Assetto Fiorano, а тоа е последица и на вградувањето на дводелни карбонски седишта и модификациите на моторот.

ГАЛЕРИЈА: Во секој детаљ – најновото од Ferrari XX

Кога сме кај моторот, треба да се каже дека хибридниот погон со моторот 4.0 V8 сега произведува 30 КС повеќе или 1030 КС. Со модификациите на моторот во форма на полирани канали за довод и издувни гасови и инсталирање на нови клипови за зголемување на компресијата, моќноста скокна од 780 на 797 КС. Двата предни електрични мотори обезбедуваат моќност од 230 КС.

Ferrari не ги објави резултатите од XX на патеката Фиорано, но открива дека времето на забрзување до 100 км/час е скратено на 2,3 секунди, а на 200 км/час за 6,5 секунди. 100 кг потешкиот Spider е малку побавен. Максималната брзина е 320 км/час, а двата автомобили можат да возат 25 км на струја благодарение на батеријата од 7,9 kWh.

И сега, она што најмногу боли. Почетната цена е 770.000 евра за Stradale и 850.000 за Spider, а сите примероци, 799 Stradale и 599 Spider наводно се однапред распродадени.

Remote video URL

 

 

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе