Официјално: Саинс ќе вози за Ферари од 2021

Ф1
Ф.З.
/ 14.05.2020 / 13:23

Дефинитивно Карлос Саинс ќе го заземе местото од Себастијан Ветел во наредната сезона во тимот на Ферари.

И италијанскиот производител, како и самиот возач, ја потврдија официјализацијата на соработката. Саинс потпишал двегодишен договор што значи дека ќе соработува со Шарл Леклер и во сезоната 2022.

„Многу сум среќен што ќе возам за Скудерија Ферари во 2021 и сум возбуден за иднината во тимот. Сѐ уште имам важна година пред мене со МекЛарен Рејсинг и едвај чекам да се вратам да возам за нив сезонава“, објави Шпанецот на својот Twitter прифил.

Родум од Мадрид, 25-годишниот Саинс веќе 6 сезони е дел од Ф1. Досега има извозено 102 трки бранејќи ги боите на Торо Росо, Рено и МекЛарен. Негов најдобар резултат досега е третото место на Бразилското ГП минатата сезона, што всушност е и негов единствен подиум. Таа 2019 сезона ја заврши на 6. место во генералниот пласман.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

Ф1

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Официјално: Саинс ќе вози за Ферари од 2021

Read more

Спорт

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе