ОИ: Грчки коментатор доби отказ поради расизам

Спортски коментатор на грчката државна телевизија ЕРТ денеска доби отказ, откако за време на директниот пренос од олимпискиот турнир во пинг-понг на Игрите во Токио со расистички коментари го проследи настапот на јужнокорејскиот репрезентативец.

Скандалот го предизвика угледниот грчки новинар Димостенис Кармирис, кој за време на дуелот меѓу јужнокорејскиот пингпонгар Јеоунг Јанг-сик и грчкиот репрезентативец Панајотис Гионис рече оти „не разбира како Кореецот го гледа топчето, бидејќи очите му се мали“.

– На јавниот сервис нема место за расистички коментари. Соработката меѓу ЕРТ и Димостенис Кармирис е прекината денеска, веднаш по утринскиот пренос, соопшти грчкиот јавен радиодифузен сервис.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Останати спортови

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Read more

Трансродова ММА борачка предизвикува контроверзи во октагонот

Read more

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Read more

Конор, дали е тоа кокаин на масата?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе