Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Стравувањата дека Русија ќе нападне која било членка на НАТО се неосновани, изјави во петокот унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека војната во Украина, која сега е трета година, ги покажала границите на руските можности.

Унгарија, членка на Европската Унија и НАТО, одби да обезбеди воена помош за Украина по целосната руска инвазија во февруари 2022 година. Будимпешта, исто така, бара да се откаже од долгорочниот план на НАТО за помош на Украина, а нејзиниот министер за надворешни работи повика тоа е „луда мисија“.

Националистот Орбан, кој е на власт од 2010 година, ја изгради својата кампања за изборите за Европскиот парламент следниот месец на агенда за избегнување подлабоко вмешување во конфликтот, велејќи дека гласањето може да го одреди текот на војната и мирот во Европа.

„Руската армија води сериозна и тешка војна со Украинците“, изјави Орбан во интервју за радио Kossuth.

„Ако Русите беа доволно силни да се борат со Украинците во еден потег, тие веќе ќе го направеа тоа“, смета Орбан.

Орбан рече дека воените капацитети на НАТО далеку ги надминуваат оние на Украина, па затоа е малку веројатно Русија или која било друга земја да го нападне НАТО.

„Не сметам дека е логично Русија, која не може ниту да ја победи Украина, одеднаш да дојде и да го проголта целиот западен свет. Шансите за тоа се исклучително мали“, рече Орбан.

Орбан рече дека го смета споменувањето на руската закана како увертира за подлабоко вмешаност на Западот во украинската војна.

„Изјавите на европските политичари зборуваат за подготовки за војна со Русија, за што сведочат постојаните зборови за наводните планови на Руската Федерација да ги нападне земјите на НАТО“, смета Орбан.

Односите меѓу Будимпешта и Вашингтон се затегнати поради одложувањето на Унгарија во ратификувањето на приемот на Шведска во НАТО, како и топлите врски на Орбан со Москва и покрај војната во Украина.

„Веројатноста дека некој - не само Русија, туку кој било - ќе одлучи да нападне земја на НАТО денес е исклучително мала. Затоа, овие референци за „руската закана“ ги толкувам повеќе како маневри на Западот и Европа за да се подготват за одење во војна“, рече Орбан.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Свет

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more
 

Вести

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Читај повеќе

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе