Осака: Не чувствувам задоволство од играта

Њујорк, 1 август 2019 (МИА) – Светскиот рекет број 2, Наоми Осака призна дека последните неколку недели биле најлошите во нејзиниот живот и дека не ужива во играта по освојувањето на Австралија опен во јануари.

Титулата на Јапонката во Мелбурн беше втора последователна од Гренд-слем турнирите по нејзиниот успех на УС Опен, кој ја истрела 21-годишната тенисерка на местото број 1 на ВТА листата. Од тогаш, сепак, таа не успеа да освои турнир, ја загуби првата позиција во рангот и изгуби сензационално во првото коло на Вимблдон од Jулија Путинцева.

Осака на социјалните мрежи објави порака до своите обожаватели, објаснувајќи го колапсот во нејзината форма.

„Кога работите тргнуваат наопаку, јас се обвинувам себеси 100%. Имам тенденција да се исклучувам, бидејќи не сакам да занимавам никого со моите мисли или проблеми“, пишува Осака.

„Неочекувано, во најлошите месеци од животот, доживеав некои од моите најдобри моменти, затоа што запознав многу нови луѓе. Велејќи го ова, искрено можам да кажам дека не уживам во играта по Австралија опен – нешто за што во моментов сум свесна. Научив многу за себе и мислам дека пораснав толку многу како личност минатата година, така што навистина сум возбудена за тоа што носи иднината. Ќе се видиме на подготвителните турнири пред УС Опен“, додава таа.

Осака ќе се обиде да се врати во најдобра форма со турнирот во Торонто следната недела.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Тенис

АТП со важна промена во системот за рангирање

Read more

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Read more

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Read more

Зверев наместо во изолација снимен како се забавува во Монте Карло

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе