Осум голови на македонските интернационалци викендов

Тричковски и Махмудов стрелаа по двапати, деби со гол на Муслиу, Ристовски, Јаховиќ и Ѓорѓев по еднаш ја тресеа противничката мрежа, додека Тодоровски асистираше.

Албанија
Благоја Тодоровски забележа асистенција во победата на неговата Теута над Луфтетари со 3:1. Тој во 30-тата минута му асистираше на Црногорецот Никач кој погоди за 1:0. Тодоровски одигра цел натпревар.

(на 0:27)

Ерменија
Денис Махмудов постигна два гола во победата од 4:1 на неговиот Пјуник над Јереван. Прво во 9-тата минута го отвори резултатот со убав гол од слободен удар, а потоа на три минути пред паузата зголеми на 3:0.

(првиот гол е на 0:46, вториот на 4:03)

Кипар
Иван Тричковски беше творец на победата на АЕК на гости кај Пафос постигнувајќи ги двата гола. Прво во 61-вата минута Тричко изнуди пенал откако еден домашен дефанзивец со рака го блокираше неговиот удар, а нашиот интернационалец успешно го реализираше ударот од белата точка. И вториот гол го постигна од пенал, овој пат во третата минута од судиското надополнување. Тричко го одигра целиот натпревар, а неговиот соиграч Даниел Мојсов не беше во тимот.

(првиот гол е на 3:15, вториот на 6:22)

Словачка
Милан Ристовски ѝ донесе бод нa Нитра на гостувањето кај Тренчин. Неговиот тим губеше со 2:1 кога Ристовски погоди во 57-мата минута. Одигра 84 минути бидејќи пред крајот беше заменет.

Турција
Адис Јаховиќ одигра цел натпревар во поразот на неговата Малатијаспор пред своите гледачи од Аланијаспор. Тимот на Адис губеше 0:3 на полувреме, а во вториот дел постигна два гола неуспевајќи да даде и трет за реми. Токму Јаховиќ во 57-мата минута беше творец на голот за 2:3.

Унгарија
Висар Муслиу го одигра својот деби натпревар за Фехервар, а дури и постигна гол. Во 41-вата минута Муслиу во негов препознатлив стил со глава ја затресе гостиската мрежа отворајќи го резултатот. Го одигра целиот меч, неговиот тим славеше со 3:0, а 90 минути одигра и неговиот соиграч Бобан Николов.

(на 4:05)

Швајцарија
Никола Ѓорѓев во 55-тата минута му донесе водство од 2:1 на Грасхоперс на тешкото гостување кај Вадуц. Во судиското надополнување беше повлечен од игра по што неговиот тим прими гол за реми.

Ископана човечка коска во дворот на Клиничкиот центар во Скопје

Заборавете на броењето чекори: Како качувањето по скали влијае на вашето тело

Зошто оревите се чуваат во замрзнувач?

„Бомба“ од 4 состојки го топи салото на стомакот

Финалето во Лига Европа во 2028 во Белград – Србија со Албанија сака да биде домаќин на У21 ЕУРО