Paint – легендата што одбива да умре

Paint дебитираше како дел од почетната верзија на системот Windows 1985 (Windows 1.0x). Оттогаш, овој растерски графички едитор им нуди на корисниците основна графика и уредување фотографии, честопати барајќи други програми за понапредни функции.

Microsoft сега објави ограничено издание на нови функции фокусирани на подобрување на можностите на Paint, вклучувајќи корисна и брза алатка за отстранување на позадината.

Пред шест години, корисниците требаше да се збогуваат со MS Paint по 32 години, како пакет за графика за уредување на Windows. Базата на обожаватели на програмата колективно здивна кога Брендон Лебланк од Microsoft подоцна објави дека MS Paint ќе продолжи да биде вклучена во стандардната дистрибуција на Windows. Оттогаш, саканата апликација доби неколку ажурирања за функции и квалитет за подобрување на нејзината функционалност и корисничко искуство.

Неодамна, Microsoft го откри најновото потенцијално подобрување на функцијата за Paint. Windows Insiders ќе имаат пристап до нова функција за отстранување заднина во Paint, која ви овозможува да ја отстраните позадината на која било слика со еден клик.

URL

Отворете која било слика во Paint canvas како што обично би правеле, и еден клик на копчето „Remove Background“ ќе го остави само саканиот елемент во преден план. Оваа функција, исто така, им овозможува на корисниците позната алатка за избор на правоаголник што може да се користи за избирање одредени области за отстранување на позадината.

Функцијата моментално е достапна за учесниците во програмата Windows Insider, кои добиваат пристап до „преглед“ на претстојните функции на Windows, истовремено дозволувајќи им да даваат повратни информации до Microsoft, помагајќи да ги водат идните напори за развој на функции.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе