Почина родилката од Куманово позитивна на COVID-19

Скопје, 8 април 2020 (МИА) – Министерството за здравство попладнево соопшти дека почина родилката позитивна на COVID-19 од Куманово, која на 30 март на Клиниката на гинекологија и акушерство роди недоносено машко бебе.

Бебето е во добра состоја, но е сѐ уште на интензивна нега на Клиниката за гинекологија.

-Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на COVID-19 од Куманово на 27 години. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новорoденче, негативно на вирусот. Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март поради влошена клиничката слика и отежнато дишење. И покрај напорите на лекарите, брзиот и агресивен развој на болеста беше фатален, се наведува во соопштението од  Министерството за здравство.

Клиниката за гинeкологија и акушерство информира дека бебето е во добра состојба, сѐ уште е на интензивна нега и под постојан надзор на тимот од клиниката.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Македонија

Најавени засилени инспекциски надзори за угостителите

Read more

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Read more

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Read more

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Read more

Вести

Најавени засилени инспекциски надзори за угостителите

Читај повеќе

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Читај повеќе

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Читај повеќе

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Читај повеќе

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Само заедно можеме да ја надминеме оваа состојба

Читај повеќе

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Читај повеќе

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Читај повеќе