Подготвен за на стаза: Ferrari 296 Challenge

Во чест на своето деби во Европа и Северна Америка во сезоната 2024, Ferrari го претставува 296 Challenge и голем број нови функции во споредба со Ferrari 488 Challenge Evo, објавија Италијанците.

Како што се додава, новиот Ferrari 296 Challenge е всушност олицетворение на нова филозофија да му се даде на патниот автомобил максимална можна функционалност на стаза.

Решенијата применети на Ferrari 296 Challenge се сосема слични на оние што можевме да ги видиме во 296 GT3, кој дебитираше оваа сезона. Изведен од моделот 296 GTB, 296 Challenge воведува значителни промени кога станува збор за моторот, аеродинамиката и динамиката на возилото.

Ferrari истакнува дека ова е првиот болид во историјата на шампионатот кој е придвижуван од V6 мотор од 120 степени. Станува збор за твин турбо мотор од 2.992 кубика, а нема хибридна компонента. Има 700 КС и максимален вртежен момент од 740 Nm, па, се посочува, е поставен нов рекорд кога станува збор за односот моќност/зафатнина – во овој случај тоа е 234 КС/л.

ABS EVO Track, адаптација на системот за прв пат воведен кај Ferrari 296 GTB, исто така се појавува за прв пат во овој модел, а има и додавање на нови сопирачки дискови CCM-R PLUS. Покрај тоа, Италијанците се особено горди на новите 19-инчни гуми Pirelli.

Remote video URL
Тагови
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе