Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Samsung го претстави својот најнов дигитален кокпит дизајниран за полесна комуникација и забава во движење.

Дигиталниот кокпит им овозможува на возачот на автомобилот и на патниците да го искористат максимално времето што го поминуваат возејќи се.

На располагање имаат 49-инчен LED екран со одличен аудиосистем, а во кокпитот има бројни подвижни екрани кои го трансформираат возилото во удобен повеќенаменски простор.

Овие екрани и звучници се корисни за забавни активности како гејмање или гледање концерти, но исто така го претвораат возилото во канцеларија во движење со можност за видеоконференциски повици.

Централниот дел на воланот е резервиран за екран наменет исклучиво за возачот, а станува збор за LCD панел од 8,8 инчи кој има функција на контролер за забава, се користи за прилагодување на јачината на звукот и навигацијата, а има и функција на сирена.

5G технологијата е меѓу придобивките на дигиталниот кокпит бидејќи го подобрува корисничкото искуство.

Системот има и услуга за следење на здравјето на возачите и патниците за време на возењето. Нивото на стрес се анализира редовно, а осветлувањето, мирисите и музиката автоматски се прилагодуваат за да им се овозможи на патниците да се релаксираат. Исто така, системот му помага на возачот да остане буден, следејќи ги неговите очни капаци.

Додека автомобилската индустрија се стреми кон технологија за самостојно возење автомобил, дигиталниот кокпит на Samsung е една од опциите за пополнување на времето за време на возењето.

Remote video URL
реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Концепти

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more

Audi RS3 пристигнува со повеќе од 400 коњски сили

Read more

Apple го подготвува својот автомобил кој ќе дебитира во 2021

Read more
 

Автомобили

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе
  • filter

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Читај повеќе

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Читај повеќе