Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Хрватски нуркач го собори светскиот рекорд за најдолго време под вода без воздух.

Будимир Шобат, со надимак Буда, всушност го собори сопствениот рекорд кој досега беше во Гинисовата книга на рекорди за најдолго време поминато под вода без воздух.

Буда, новиот рекорд го постави со неверојатни 24 минути и 33 секунди без да земе воздух. Тоа се точно 22 секунди подолго од претходниот рекорд кој Буда го постави во февруари 2018 година.

Remote video URL

Новиот рекорд е поставен во базен во градот Сисак, околу 57 километри југоисточно од Загреб, односно градот кој лани беше погоден од разорен земјотрес.

Поради големата опасност која демне при ваков несекојдневен зафат, обидот на Буда бил константно под надзор на лекарски тим.

Remote video URL

Популарниот Буда има 54 години и е поранешен бодибилдер. Тој со години наназад тренирал под посебен режим кој му овозможува на неговото тело бавно ослободување на кислород, нешто што е клучно за задржување на здивот подолг период.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Останати спортови

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе