Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Во ноември, Honda ќе го лансира Motocompacto, духовниот наследник на прекрасниот скутер Honda Motocampo од 80-тите.

Кога е преклопен, скутерот изгледа како преклопна масичка за на пикник, со малите алуминиумски тркала кои штрчат од дното. За да се трансформира во скутер потребно е да се извлечат рачките, седиштето и задното тркало. Скутерот е долг околу еден метар.

Благодарение на алуминиумските тркала и рамката, скутерот е прилично лесен со своите 18,6 килограми и припаѓа во истата класа како и стандардните електрични велосипеди, а досегот му е нешто повеќе од 19 километри. Полнењето на батеријата трае 3,5 часа, а дел од скутерот е полнач кој овозможува поврзување со штекер од 110 волти.

Remote video URL

Скутерот е дизајниран да може лесно да се носи во јавен превоз, а тоа би можело да му помогне да привлече клиенти кои ги сакаат придобивките од електричниот велосипед или скутер без да се грижат дали ќе ги заклучат и ќе ги чуваат безбедно.

Motocompacto е дел од големиот план за електрични возила на Honda во кој компанијата сака да ја замени целата своја постава со електрични возила со батерии и електрични возила со горивни ќелии до 2040 година.

Honda Motocompacto ќе се појави на пазарот во ноември по цена помала од 995 долари.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

  • filter

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Читај повеќе

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Читај повеќе

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Читај повеќе
  • filter

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Читај повеќе
  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе