Претставен првиот концепт за полициски летечки автомобил

На саемот за воздухопловство Avalon Air Show во Австралија, компанијата Pegasus го претстави својот концепт за првиот полициски летечки автомобил.

Австралиска старт-ап компанија основана пред десет години е специјализирана за производство на комерцијално исплатливи летечки автомобили за владата и полицијата, а нивниот нов проект може да вози на патишта, но и да лета како хеликоптер.

Иако Австралијците не ја објавија цената или конкретните информации за погонот, познато е дека Pegasus ќе има електричен досег од 100 километри и дека ќе може да помине до три часа во воздух (досег од 420 километри). .

Како функционира летечкиот полициски автомобил во пракса погледнете во видеото.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Концепти

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Read more

Камп-приколка како врвен луксуз: Porsche прави чуда

Read more

Mansory во свој стил го модифицираше Ferrari SF90 Spider

Read more

Претставен првиот концепт за полициски летечки автомобил

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе