Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Компанијата OnePlus денеска во Кина официјално го претстави својот нов смартфон, а тоа е моделот OnePlus 12.

Смартфонот пристигна навреме за празниците и моментално е достапен само на кинескиот пазар, па остатокот од светот веројатно ќе мора да почека до јануари. Сепак, чекањето очигледно ќе вреди, бидејќи овој предводник ветува многу.

OnePlus 12 се напојува со батерија со капацитет од 5.400 mAh, што значи дека е над 400 mAh над повеќето други смартфони, освен за најдобрите мобилни телефони за игрици. Батеријата поддржува брзо жично полнење од 100 W, како и безжично полнење од 50 W.

Уредот се напојува со врвниот процесор на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, кој е поврзан со до 24GB RAM. Ретко кој мобилен телефон денес го користи тој чипсет, Samsung Galaxy S23 Ultra ја користи претходната генерација, а исто така ретките мобилни телефони можат да се пофалат со 24 GB RAM. Истото може да се каже и за внатрешната меморија, која е до 1 TB.

OnePlus 12 доби голем 6,82-инчен AMOLED екран со резолуција од 1.440 x 3.168 пиксели, стапка на освежување од 120 Hz и максимална осветленост од 4.500 нити, речиси двојно повеќе од повеќето ривали.

Камерите можеби не се толку импресивни, но сепак се и повеќе од респектабилни. OnePlus 12 доби главна камера од 48 MP, ултра широка камера од 48 MP и телефото камера од 64 MP со 3x оптички зум. Ова се истите спецификации на камерата што ги користи моделот OnePlus Open.

Кога станува збор за дизајнот, не се разликува многу од моделот OnePlus 11. Задниот дел е голем, кружен блок од камерата, но уредот е поотпорен на вода и има IP65 сертификат. Ова значи дека може да преживее прскање со вода при помал притисок, но не е безбедно да се потопува во вода, така што сепак на тој план заостанува зад најдобрите телефони.

Клиентите можат да изберат од три бои, имено црна, зелена и бела. Цената започнува од 610 долари за основниот модел со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија, додека верзијата со конфигурација од 16/512 GB чини 680 долари. Има и модел со 16 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија по цена од 750 долари, додека најскапиот модел со 24 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија чини 820 долари.

OnePlus 12 наводно ќе пристигне на светскиот пазар на 23 јануари, кога ќе се знае каде точно ќе биде достапен и по кои цени.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Мобилни

Honor Flip доаѓа оваа година, во развој е и Ring

Read more

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Read more

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Read more

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Read more
 

Гик

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Читај повеќе

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Читај повеќе

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Читај повеќе

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Читај повеќе

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Читај повеќе

Viber доби одлична функција - организирање разговори во папки

Читај повеќе

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе