ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

ПСЖ го скрши проклетството и конечно се квалификуваше во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Со два гола по 90-тата минута, парижаните ја совладаа Аталанта со 2:1 и ќе ја паметат незаборавната вечер во Лисабон и „Естадио Да Луж“.

Италијанците одиграа одличен натпревар и водеа до 90-тата минута. Марио Пашалиќ им донесе предност на избраниците на Џанпјеро Гасперини во 27 минута, а потоа имаа и неколку поповолни позиции да удвојат.

Во исто време, парижаните беа далеку од висината на задачата, а Нејмар направи еден невиден пропуст. Сепак, токму Бразилецот асистираше за израмнувачкиот гол на Маркињос во 90-тата минута, а во 93-тата го започна нападот за голот постигнат од резервата Максим Чупо-Мотинг.

Remote video URL

Така, екипата на Томас Тухел ги надмина тешкотиите и ќе игра полуфинале во ЛШ, по несреќните елиминации во четвртфиналето во претходните сезони. Таму Французите ќе се соочат со победникот од дуелот меѓу Атлетико Мадрид и Лајпциг.

ПСЖ последен пат стигна до полуфиналето на турнирот во 1995 година.

За Аталанта останува утеха што стигнаа до осумте најдобри екипи во своето деби учество во ЛШ.

Нејмар прогласен за најдобар играч на натпреварот

Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против Аталанта.

Бразилецот ја одигра целата средба и со една асистенција придонесе неговиот тим да победи со 2:1.

По средбата, на Нејмар му беше доделена посебна награда.

– Тој беше најопасниот на теренот, рече техничкиот набљудувач на УЕФА, Космин Контра.

URL
реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе