Рафаел Надал конечно призна дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал призна дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња, а како неоспорен аргумент наведе дека српскиот тенисер има највеќе Грен Слем титули.

Во опширното интревју за „El Objective”, Надал беше многу отворен на повеќе теми. Помеѓу останатото, прв пат призна дека Ѓоковиќ на основа на сите релевантни статистички показатели е најдобриот тенисер во историјата.

„Бројките не лажат, тој е најдобриот во историјата. Никогаш не сум имал никакво его да ги кажам работите како што се. На крајот од краиштата, можеме да кажеме дека јас сум бил повреден на толку и толку Грен Слем турнири, а тој не бил, но човече, тој има тело подобро од моето, а и тоа се важи”, призна Надал, кој смета дека Новак е добра личност.

„Имиџот кој го има е полош од тоа каков е навистина. Тој е добра личност, со своите грешки, но многу подобар од тоа како го претставуваат. Новак јрши рекети, но во наредниот поен е сто проценти фокусиран. Затоа и постигна највеќе во историјата на тенисот”, изјави Надал.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе