Ракометарите ги добија противниците за Мундијалот 2023

Македонската ракометна репрезентација по денешната ждрепка во Катовице, ги доби ривалите за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Полска и Шведска. Противници на „црвено-жолтите ќе во Ф-групата ќе бидат Норвешка, Аргентина и Холандија.

Состав на другите групи:

А-група: Шпанија, Црна Гора, Чиле и Иран

Б-група: Франција, Полска, Саудиска Арабија и Словенија

Ц-група: Шведска, Бразил, Африка 2 и Уругвај

Д-група: Исланд, Португалија, Унгарија и Јужна Кореја

Е-група: Германија, Катар, Србија, и Африка 5

Г-група: Африка 1, Хрватска, Африка 3 и САД

Х-група: Данска, Белгија, Бахреин и Африка 4

Македонците во првата групната фаза ќе играат во Краков. Мундијалот ќе се игра од 11- 29 јануари 2023 година.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе