ФОРМУЛА 1 2023

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Ф1
Ф.З.
/ 19.09.2023 / 15:06

Џорџ Расел вели дека е „најлошо чувство во светот“ да се судриш во последниот круг додека го држиш третото место на трка во која си имал добри шанси да победиш и искрено признава дека „нема поим“ што се случило.

На трката за Големата награда на Сингапур во неделата победи Карлос Саинс од Ферари, а Британецот Расел навистина има за што да жали. Бркаше победа, а на крајот остана без бодови и се пласираше на 16. место иако фактички не ја завршпи трката, но бидејќи комплетираше над 90% од круговите.

Расел ги одвои возачите на Ферари во квалификациите и беше на само 0,072 секунди од пол-позицијата, а на стартот ја загуби позицијата од Леклер кој стартуваше со помеки гуми.

Виртуелното безбедносно возило во 44. круг му даде можност на Мерцедес да стави нови медиум гуми и да почне потера за Саинс, Норис и Леклер, а иако Расел и Хамилтон ги стигнаа, тие не беа во можност да ги престигнат Саинс и Норис.

Во последниот круг, Расел го удри десниот крај на својот Мерцедес во ѕид кој никој не го удри цел викенд, барем не толку силно, а Норис малку го допре ѕидот на истото место во истиот круг.ж

Remote video URL

„Со тоа што Карлос цело време го диктираше темпото, прилично е тешко да се остане фокусиран бидејќи бевме секунда и пол зад темпото“, рече Расел.

„Но, беше сосема природно за него да го направи тоа со, да речеме, предноста во гумите што ја имавме и ако тргнеше малку побрзо, ќе ни дадеше шанса. Очигледно имавме среќа со виртуелното безбедносно возило и тогаш трката навистина се сврте и стана навистина возбудлива. Навистина притискав до крајот, но повторно, Карлос заврши одлична работа и успеа да ја задржи разликата меѓу нас давајќи му ДРС на Ландо. Тоа беше многу паметно од него“.

„Имав половина шанса со Ландо, да бев поблиску до половина болид, мислам дека ќе победев на трката бидејќи ќе бев пред Ландо, а потоа на Карлос ќе останеше без ДРС и ќе поминев. него. Наместо тоа, ја завршив трката во ѕидот и немам поим што се случи, како се случи, веројатно недостаток на концентрација, можеби фрустрација знаејќи дека тоа е последниот круг, шанса исчезна. Грешка од еден сантиметар некако го збрка цел викенд“.

„Во тој момент сакаш само да се стуткаш во топка и да не бидеш со никого. Тоа е најстрашното чувство на светот“, отворено аборува Расел.

„Кога си толку физички и психички истрошен, си ја пропуштитил шансата да победиш, а потоа правиш таква грешка. Навистина е срцепарателно“.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Ф1

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Read more

Ралф Шумахер откри дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Read more

На Перес му се заканува раскин на договорот со Ред Бул поради посебна клаузула

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе