Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Планирана е изградба на Tesla ресторан, две кина, бар на покривот и 32 станици за полнење на електрични автомобили, додека за услугата на гостите ќе се грижи роботот Ottomate.

Компанијата Tesla на Илон Маск започна со изградба на футуристички ресторан и кино во Лос Анџелес, прв од ваков вид во САД.

Во холивудската област се планира изградба на футуристички „дајнер“ и „драјв-ин“ кино, а зад сето тоа стои идејата за изградба на првата суперстаница за полнење електрични автомобили - Tesla Supercharger станица што Маск веќе ја најави на X (Twitter).

Алудирајќи на некогаш култниот филм „Grease“ и некогаш популарната футуристичка анимирана серија „The Jetsons“, Маск истакна дека објектот ќе изгледа како „спој на Gease и The Jetsons на стероиди“, па се шпекулира дека објектот ќе има ретро-футуристички изглед.

Работите на изградбата на зградата веќе започнаа, бидејќи градските власти на Лос Анџелес ги издадоа потребните дозволи на почетокот на оваа година.

Во рамките на објектот е предвидена изградба на ресторан, два кино екрани, бар на покривот и 32 станици за полнење на електрични автомобили.

Услугата во двокатната зграда ќе биде целосно автоматизирана, а за неа ќе бидат задолжени роботите за доставување Ottomata.

Засега не се знае дали ова ќе биде уникатен проект или концептот на станици за суперполнење ќе се прошири низ целата земја, што веројатно ќе го одреди успехот на идниот објект во Лос Анџелес.

Без разлика, сопствениците на автомобилите на Tesla (барем тие во Лос Анџелес) ќе добијат објект во кој ќе можат убаво да се забавуваат додека чекаат да им се „полни“ автомобилот.

Се чини дека Tesla отвора ново деловно поглавје пред претстојниот почеток на производството и продажбата на долгоочекуваниот модел Tesla Cybertruck, кој веќе постигна голема популарност меѓу идните клиенти во периодот на преднарачка.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Архитектура

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе