Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Планирана е изградба на Tesla ресторан, две кина, бар на покривот и 32 станици за полнење на електрични автомобили, додека за услугата на гостите ќе се грижи роботот Ottomate.

Компанијата Tesla на Илон Маск започна со изградба на футуристички ресторан и кино во Лос Анџелес, прв од ваков вид во САД.

Во холивудската област се планира изградба на футуристички „дајнер“ и „драјв-ин“ кино, а зад сето тоа стои идејата за изградба на првата суперстаница за полнење електрични автомобили - Tesla Supercharger станица што Маск веќе ја најави на X (Twitter).

Алудирајќи на некогаш култниот филм „Grease“ и некогаш популарната футуристичка анимирана серија „The Jetsons“, Маск истакна дека објектот ќе изгледа како „спој на Gease и The Jetsons на стероиди“, па се шпекулира дека објектот ќе има ретро-футуристички изглед.

Работите на изградбата на зградата веќе започнаа, бидејќи градските власти на Лос Анџелес ги издадоа потребните дозволи на почетокот на оваа година.

Во рамките на објектот е предвидена изградба на ресторан, два кино екрани, бар на покривот и 32 станици за полнење на електрични автомобили.

Услугата во двокатната зграда ќе биде целосно автоматизирана, а за неа ќе бидат задолжени роботите за доставување Ottomata.

Засега не се знае дали ова ќе биде уникатен проект или концептот на станици за суперполнење ќе се прошири низ целата земја, што веројатно ќе го одреди успехот на идниот објект во Лос Анџелес.

Без разлика, сопствениците на автомобилите на Tesla (барем тие во Лос Анџелес) ќе добијат објект во кој ќе можат убаво да се забавуваат додека чекаат да им се „полни“ автомобилот.

Се чини дека Tesla отвора ново деловно поглавје пред претстојниот почеток на производството и продажбата на долгоочекуваниот модел Tesla Cybertruck, кој веќе постигна голема популарност меѓу идните клиенти во периодот на преднарачка.

Тагови
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Архитектура

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more
 

Магазин

Долгото седење го зголемува ризикот од 4 вида рак

Читај повеќе

3 знаци дека сте во врска со партнер кој ве сака безусловно

Читај повеќе

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе