Руд го „збриша“ Зверев за финале на Ролан Гарос против Ѓоковиќ

Кајгана/Макфакс
/ 09.06.2023 / 21:33

Норвежанецот Каспер Руд ќе се обиде во своето трето гренд слем финале, конечно, да стигне до голема титула, откако со импресивни 6:3/6:4/6:0 го совлада Германецот Александер Зверев за да се пласира во финалето на Франција опен во Париз.

Руд, кој во минатогодишното финале загуби од Рафаел Надал, а потоа загуби и во финалето на САД опен од Карлос Алкараз, во финалето ќе се судри со фаворитот Новак Ѓоковиќ, Србинот кој ќе оди на 23. гренд слем титула по денешната победа над Алкараз во четири сета.

24-годишниот Руд започна одлично, правејќи брејк за 2:0 водство, но Зверев, кој пред една година токму во полуфиналето против Надал доживеа тешка повреда, веднаш врати рибрејк. Веднаш потоа, Руд врати со брејк за да го освои сетот за 49 минути. Норвежанецот влезе во ритам и со еден брејк стигна до 2:0 водство во сетови, по што играта на неговиот германски ривал колабираше во последниот сет за победа по нешто повеќе од два часа.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Тенис

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more

Сведоштво на француска тенисерка: Тренерот ме силуваше 400 пати за две години

Read more

Новак: Не ми недостасуваат Надал и Федерер

Read more

Шок во светот на тенисот: Донеодамна најдобрата тенисерка суспендирана 4 години

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе