Се активира старо правило во Ф1, ќе има казни за качување на ограда

Ф1
Ф.З.
/ 30.03.2023 / 14:17

Формула 1 тимовите од претстојното австралиско ГП ќе се соочат со казна доколку некој од нивните вработени се качи на заштитната ограда за време на прославата на крајот на трката.

Овој потег ефикасно става крај на долгогодишната традиција на тимскиот персонал да им мавта на своите возачи додека тие ја минуваат целната линија, и ќе стапи на сила на „Алберт Парк“ во Мелбурн овој викенд.

На претходната трка во Џеда, тимскиот персонал од Ред Бул и Астон Мартин беа забележани како се искачуваат на врвот на заштитната решеткаста метална ограда што беше поставена долж уличната патека во Саудиска Арабија, како што е случај на повеќето трки во Ф1.

Тимскиот персонал, според motosport.com, бил забележан и како се качува на врвот на оградата и се наведнува над патеката на отворањето на сезоната во Бахреин, сцени кои не се невообичаени во модерната Формула 1.

URL

Директорот на Ф1 трките, Нилс Витич, испрати допис до тимовите пред трката во Мелбурн во која се наведува дека „качувањето на оградата е забрането во било кој момент“ и ги упати на Додаток H, член 2.3.2 од Меѓународниот спортски кодекс на ФИА - правилата што се спроведуваат во категориите мотоспорт одобрени од управното тело.

Во делот од правилата што ја покриваат оваа конкретна ситуација со качување на оградата, стои дека „екипниот персонал има право да влезе во боксот непосредно пред да се бара да изврши работа на болидот и мора да се повлече веднаш штом ќе ја заврши работата“. Продолжува: „На персоналот му е забрането во било кое време да се качува на оградата. Секоја постапка на тимот што ќе ја прекрши оваа забрана ќе биде пријавена кај стјуардите“.

Ова значи дека новата ситуација со која се соочуваат Ф1 тимовите не е вовед во ново правило, туку може да се смета за построго толкување на Додаток H, член 2.3.2. Ако сега се открие дека некој член на тимот ги прекршува правилата, дотичниот тим ќе биде упатен до стјуардите, од кои ќе биде побарано да размислат дали е потребна казна.

Се смета дека е малку веројатно дека таквата казна би влијаела на резултатот на трката на одредена екипа на возачот, но сепак казната како парична казна има предизвикувачки нов контекст за тимовите во тековната ера на Ф1 трошоци.

Бранителот на титулата Макс Верстапен од Ред Бул е лидер во шампионатот по две трки со 43 бодови, неговиот клупски колега Серхио Перес има бод помалку, Фернандо Алонсо од Астон Мартин е трет со 30, Карлос Саинс од Ферари е четврти со 20, колку што има и Луис Хамилтон во болид на Мерцедес.

Тагови
реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе