Доктор предупредува:

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

За превенција од болести и правилно функционирање на имунолошкиот систем, човекот треба секојдневно да води сметка – да води здрав начин на живот.

Одржувањето нормална телесна тежина, урамнотежена и квалитетна исхрана, соодветен внес на течности, физичка активност, сон, релаксација и медитација... сето тоа ни помага да го балансираме нашето тело и да му помогнеме да се бори против инфекции, хронични болести итн. Значи, советите за исхраната за борба против инфекциите и правилното функционирање на имунитетот не се разликуваат значително од оние за општа правилна исхрана.

Еве што советува д-р Риту Салуја-Шарма, матичен лекар од Мериленд, што треба веднаш да престанете да го правите доколку сакате да бидете здрави.

Нездрав сон

Спиењето е исклучително важно и кога станува збор за имунитетот, и денес има многу кои страдаат од несоница. Се чини дека 1 од 3 луѓе спијат помалку од 7 часа навечер. Не само што недостатокот на сон ќе ја оневозможи борбата против инфекциите и ќе го забави закрепнувањето, туку има и докази дека недостатокот на сон може да влијае и на појавата на срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Доколку имате проблеми со спиењето, побарајте стручна помош и за почеток следете ги советите на стручњаците: не јадете непосредно пред спиење, исклучете ги сите светла и апарати 30 минути пред спиење и добро проветрете ја просторијата.

Не внесувате доволно хранливи материи

Микронутриентите се неопходни за правилно функционирање на организмот, а доколку не се дел од вашата исхрана, телото потешко ќе се бори против инфекциите. Најдобар начин да внесете доволно хранливи материи е да јадете 5 оброци дневно кои содржат овошје и зеленчук, кои на телото ќе му дадат доволно витамини, минерали и фитонутриенти и антиоксиданси.

Оваа диета ќе значи и доволен внес на влакна, кои нудат неколку здравствени придобивки и ја поддржуваат цревната микробиота, која е тесно поврзана со имунитетот.

Повеќе седите отколку што се движите

Колку помалку сте активни, толку повеќе здравствени проблеми може да очекувате. Не само што седентарен начин на живот ќе придонесе за чести воспаленија, зголемување на телесната тежина и развој на хронични болести, туку и ќе му отежне на телото во напорите да се бори против инфекциите.

Спротивно на тоа, редовната физичка активност носи многу придобивки и за менталното и за физичкото здравје и се верува дека го зајакнува имунолошкиот систем. Идеално би било да вежбате најмалку 5 дена во неделата, од 30 до 60 минути. Ако не сакате да одите во теретана, секогаш можете да се прошетате, а бидејќи времето е убаво, немате оправдување зошто треба да ги прескокнете навиките.

Пиете премногу алкохол

Чаша вино дневно не е опасен потег, но претераното консумирање алкохол може да влијае на имунитетот, а сега тоа ви е најмалку потребно. Истражувањата покажуваат дека долготрајната прекумерна употреба на алкохол е особено опасна бидејќи го ослабува имунолошкиот систем и на тој начин ве става на ризик од болести како што е пневмонија, што дополнително може да влијае на вирусната инфекција. Дополнително, се споменува и ризикот од сепса и побавно закрепнување од инфекции.

Се препуштате на стресот

Стресот го зголемува нивото на кортизол во телото, што со текот на времето може да предизвика воспалителни процеси и тие ќе го осиромашат нашиот имунолошки систем. Стресот може да ја забави работата на клетките кои се борат против вирусите, а со тоа ќе бидеме поподложни на вирусни инфекции. Изберете рутина што ќе ве измори, како што се медитација или јога... Ако се потрудите и најдете начин да ви помогне полесно да се смирите, тоа ќе ви помогне и да го зајакнете вашиот имунолошки систем.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе